MAGAZİN GAZETE DERGİ TV | Türkiye'nin En Kolay Okunan Haber Magazin Sitesi

13 Nisan 2021 Salı 20:23
Chrome Kullanıyorsanız:
1.Tarayıcınızın sağ üstündeki, şuna benzeyen düğmeye tıklayın:
2.Options veya Seçenekler yazan kısma tıklayın.
3.Home Page veya Ana sayfa yazan kısma sitemizin adresini yapıştırın ve kaydedin.

Firefox Kullanıyorsanız:
Sitemizin adresinin tamamını seçin ve tutup anasayfa düğmesine sürükleyin.

Anasayfa düğmesi genelde şöyle görünür:

ANASAYFA GÜNDEM GÜNCEL Törenden barış mesajları

Görüş ve Düşünceleriniz?

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhattapları tarafından dava açılabilmektedir.

TÖREN BAŞLADI

Törenden barış mesajları

Çanakkale Savaşı'nın 100. yıl anma törenlerinde liderler ve ziyaretçiler Gelibolu Yarımadası'nda buluştu
24 Nisan 2015 Cuma 17:01

Çanakkale Savaşı'nın 100. yılı törenleri, 17 devlet başkanı ve 5 başbakanı buluşturdu. İngiltere Prensi Charles törendeki konuşmasında ''1 günlük ateşkeste bir er şöyle yazmıştı: Bir Türk gördüm ona konservemi verdim, o da bana kendi yiyeceğini verdi. Onlara saygımız çok büyüktü" derken, dua edilirken de başını eğerek saygısını gösterdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise kürsüde Çanakkale türküsünü söyledi. Liderler konuşmalarında dünyaya barış mesajları verdi. Erdoğan, Çanakkale savaşlarının bir barış çağına vesile olmasını temenni etti.

Çanakkale Savaşı’nın 100. yıldönümünde liderler ve ziyaretçiler Gelibolu Yarımadası’nda buluştu. Anma törenlerinde Çanakkale’de yaşamını yitiren Anzakların torunlar da her yıl olduğu gibi hazır bulundu.

Çanakkale Kara Savaşları’nın 100. yıldönümü anma töreni, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ’ın 100. yıl Barış Zirvesi’ne katılan konuk heyetlerle Yahya Çavuş Şehitliği’nde öğle yemeğinde buluşmasıyla başladı. 17 devlet başkanı ve 5 başbakanın hazır bulunduğu törene Birleşik Krallık Galler Prensi Charles, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Katar Emiri Tamim bin Hamad El Sani, Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Halid Hoca ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov da katıldı.

Mehmetçik Anıtı ile İngiliz Anıtı’nda düzenlenen törende ise liderler anıtlara çelenk bıraktı.

CHARLES ZIRHLIDA KONAKLADI

Galler Prensi Charles törenlere katılmak Türkiye ’ye geldi. Perşembe günü İstanbul ’da düzenlenen Barış Zirvesi’ne katıldıktan sonra Çanakkale’ye geçen Charles geceyi Çanakkale Boğazı Yat Limanı açıklarında bekleyen İngiliz Donanması’na ait Bulwark zırhlısında geçirdi.

GÖRMEZ’DEN BARIŞ DİLEĞİ

Tüm liderlerin katılımıyla düzenlenen tören ise İstiklal Marşı ve Kur’an okunmasıyla başladı.Törende Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, şehit askerler için dua etti. Görmez’in sözleri yabancı konuklara da tercümanlar aracılığıyla çevrildi. Görmez, ‘’Çocukların kadınları yaşlıları hak ve hukukun çiğnenmesine engel olamadık. Bizleri bağışla. Ecdadımızın cephede gösterdiği merhameti birbirimizden esirgedik. Allah’ım Çanakkale’de 100 sene önce şehit olanların huzurundan sesleniyoruz. Ortak evimiz olan dünyayı huzur ve barış içinde daha yaşanabilir bir dünya haline getirebilmek için yardım eyle yarrabbim’’ dedi.

CHARLES: ONLARA SAYGIMIZ BÜYÜK

Duanın ardından İngiltere Prensi Charles kürsüye geldi. İngiltere Prensi konuşmasında şunları söyledi:Cesaretle dövüşen ve canlarını veren askerleri şereflendirmek için sizlerle birlikte olmaktan şeref duyuyorum. Çatışmanın her iki tarafındaki insanlar hayatın çok farklı noktalarından geliyorlardı ancak başka bir dünyanın içinde buldular kendilerini. 1915 yılında her iki tarafın da kaçamayacağı savaşlarla, silahlarla, hastalıklarla mücadele ettiler. Bugün, biz buradaki insanların kahramanlığını ve insanlığını hayranlıkla hatırlamamız gerekiyor. Şehirlerini, köylerini bırakıp canlarını feda ettiler. Böylesine büyük rakamlarda bu kadar büyük kayıplar daha önce yaşanmamıştı.

1 günlük ateşkeste bir er şöyle yazmıştı: Bir Türk gördüm ona konservemi verdim, o da bana kendi yiyeceğini verdi. Onlara saygımız çok büyüktü diye yazmış. Bütün orduna saygı vardı düşmana. Bugünün hatıralarından birini bir Avustralyalı bir asker yazmış. Bir Türk subayın sözlerini hatırlıyor. Tarafların ölüleri topladığı günde konuştuklarını yazmış. En barışçıl insan bile vahşeti tanır en vahşi insan bile gözyaşlarını tutamaz. Dünyanın birçok bölgesinde çatışmalar devam ediyor. Utanç ve pişmanlıkla iki dünya savaşında yaşanaN kayıpların hala insanların hoşgörüsüzlüğü ile nefreti ile insanlar arasında bölünme ve çatışmayı devam ettirdiğini görüyoruz. Bu konuda hepimize sorumluluk düşüyor. Liderler, halklar ve topluluklar olarak nefrete karşı uyumluluğun yaratılması için birlikte çalışmalıyız ki böyle savaşlarda hayatını kaybetmiş insanların anısını şereflendirebilelim.

ERDOĞAN: HEM ZAFER SEMBOLÜ HEM HÜZÜN

Daha sonra kürsüye Cumhurbaşkanı Erdoğan çıktı. Erdoğan, konuşmasında şunları söyledi:‘’Ülkemize ve Çanakkale’ye hoş geldiniz. Gelibolu Yarımadası 1. Dünya Savaşı’nın en önemli cephelerinden biriydi. 100 yıl önce bu cephede vatanlarını ve şereflerini savunan yüzbinlerce askerimiz gözlerini kırpmadan ölümün üzerine gitti. Farklı milletlerden yüzbinlerce asker de kendi hayalleri için cesaretle savaştı. Hepsini saygıyla yad ediyorum. Çanakkale’deki savaş cephede olmayanları kaderini de etkileyen sonuçlar doğurdu. Savaş yüzyılının sona erip barış yüzyılının başlaması çağrımızı paylaşan dostlarımız olarak görüyoruz.

Dün İstanbul’da bugün burada verdiğimiz barış mesajına dünyanın çok ihtiyacı var. Çanakkale ve Gelibolu’nun barış mesajı vermek için doğru yer olduğunu düşünüyorum. 100 yıl önce Gelibolu’da yaşanan çarpışmalar tüm milletlerin ortak hafızasında yerini aldı. Çanakkale bizim için zafer sembolü olduğu kadar kayıplarımız sebebiyle hüzündür. Çanakkale ağıtlarımızda bunu görmek mümkündür. Çanakkale içinde vurdular beni…. Offf gençliğim eyvahhh. Bu topraklara yüzbinlerce gencin istikbali gömüldü.

Elinde annesini resmi ile ağır yaralı olarak yatan Fransız askerine yardım etmek için uğraşan Mehmetçiğimize bunun sebebini sorduklarında verdiği cevap benim annem yok belli ki onun oylunu gözleyen bir annesi var demişti. Üstelik kendisini de onun kadar ağır yarası varken bu ifadeleri kullanıyordu. Bunun benzeri o kadar çok olay vardı ki az önce dinlediğiniz gibi bunları gözleriniz yaşarmadan okumanız imkansız.

YENİ NESİLE DÜŞEN GÖREV

Gençlerimizin ölmeden mezara girmemeleri için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmektir. Hepimiz adına barışın tüm dünyaya hakim olmasını sağlamak için çalışma kararlılığımızı ifade ediyorum. Gezi Mustafa Kemal diyor ki: Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızda huzur içindedir. Onlar bu toprakta canların verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.

Evet bu topraklarda can vermiş tüm evlatları anıyoruz. Yeni nesillere düşen görev, Çanakkale’de taşa, toprağa denize kazılan dostluk mesajına sahip çıkmaktır.

Şafak ayinin 10 bin kişi katılacak. Bizim gençlerimizde ise sabah namazına mütaakip 35 bin genç katılacak. Çanakkale’nin tüm toplumlara örnek olmasını istiyoruz.

ALTERNATİF TÖRENLER DE DÜZENLENDİ

Bu yıl Avusturalya ve Yeni Zelanda’dan başvuranlar arasından kura ile belirlenen 10 bin biletli ve akredite ziyaretçinini dışında anmalara katılmak için gelenler de oldu. Bu yılki törenler öncesinde, Çanakkale limanına 12 kadar cruise gemisi demirledi. 


 

İngiliz askerleri tören öncesi böyle dinlendi.

İstanbul üzerinden ve gemilerle 12 bin kadar da törenlere akredite olmadan gelen ziyaretçi var. Çanakkale Güzelyalı’da Dardanos adlı bölgede ve Gelibolu’da da Hamzakoyu’nda resmi olmayan alternatif törenler düzenleniyor.

ŞEHİR BAYRAKLARLA DONATILDI

Çanakkale ve Gelibolu’da esnaf dükkanlarını Türk bayraklarının yanısıra Avusturalya, Yeni Zellanda ve Hindistan bayrakları ile süsledi. Gelibolu’da, kalabalık turist kafilelerinin topluca yemek yiyeceği ölçekte restoranlar olmadığı için, turizm şirketleri güzel havayı da fırsat bilerek, ilçedeki park alanlarında mangallar kurarak ziyaretçilere bahar sofraları kurdu. Seyyar satıcılar da 
Çanakkale Savaşı’nın 100. yılı için hazırlanan hediyelik eşyaları sattı.

HAVA VE DENİZ TRAFİĞİ KAPATILDI

Kentteki coşkunun yanısıra yoğun güvenlik önlemleri de dikkat çekti. Ülke liderlerinin geçiş yollarınde ve Şehitler Abidesi’ne geçecekleri ‘Savarona’ yatının demirli olduğu iskele bölgesinde polis alarmdaydı. Güvenlik gerekçesiyle Çanakkale Boğazı gemi geçişlerine kapatıldı. Boğazın her iki girişinde Türk savaş gemileri önlem aldı. Güvenlik önlemleri kapsamında hava sahası da törenlere katılacak olan devlet başkanlarını ve temsilcileri taşıyan uçaklara haricindeki tüm uçuşlara kapatıldı. Savaş uçakları da belli aralıklarla devriye uçuşu gerçekleştirdi. İki yaka arasında yolcu geçişleri Kepez Lima’ndan, araç geçişleri ise Lapseki üzerinden yapılabildi.


 

Alınan yoğun güvenlik önlemleri ve yasaklar tepkilere de neden oldu.

Tören için kente gelen Prens Charles oğlu Prens Harry ile birlikte geceyi İngiliz donanmasına ait savaş gemisi ‘Bulwark’ta geçirdi. Şafak ayinine katılacak binlerce Anzak torunu da boğazda demirleyen Avustralya ve Yeni Zelanda’dan gelen 6 Cruise gemisinde geceledi.

HALKEVLERİNE BASKIN

Liderlerin geçiş yolu olan Demircioğlu Caddesi üzerindeki Halk Evleri bürosuna asılı olan üzerinde, ‘Faşiştin, gericinin, diktatörün üstüne yürü bir mayısta halk evleriyle alanlara’ yazalı pankart gece polis tarafından indirildi. Aramalar sonrasında da 3 kişi gözaltına alındı. Güzergah üzerindeki binalara keskin nişancılar yerleştirildi.

Türkiye'nin en kolay okunan haber, magazin sitesi mgdtv.com'da en güncel haberleri bulabilirsiniz.

Etiketler: Çanakkale 100.yıldönümü Gelibolu Yarımadası mgd haber güncel m041028
İLGİLİ HABERLER

ÇIPLAK HAMİLE VEDA ETTİ

Jessica'dan bekarlığa çıplak veda

Sevgililer Günü'nde uzatmalı sevgilisi ile "Bekarlığa Veda" partisinde Jessica Paszka en büyük aşk hediyesini gösterdi devamı...

AŞKI İLAN TÜYOLARI

Nasıl Evlilik Teklif Edilir?

Hayatının birlikte geçirmek istediğin kadını buldun. Peki, ona sonsuza kadar birlikte olmayı nasıl teklif edersin? devamı...

ETKİSİ TERS OLDU!

Kankigillere Koronavirüs Bulaştı

Tüm Dünyayı etkisine alarak tüm milletleri eve hapseden Koronavirüs Kankigillere de bulaştı ve etkisi ters oldu. devamı...

MOJEN'DE DESTEK GECESİ

Ezel Amirova Öykü için sahne aldı

Lösemi (JMML) teşhisi konulan 4 yaşındaki Öykü Arin Yazıcı için sanatçı Ezel Amirova, Mojen Performance da sahne aldı. devamı...

SAÇ SANATÇISI

Berlin'de ki Topuz Kralı Ömer Avcı

Günlük hayatında gördüğü her enstanteneyi sanata çevirmeyi bilen marjinal kuaför Ömer Avcı'yı Berlin alkışladı... devamı...

FACEBOOK

YORUMLAR

TOPLULUK

YORUMLAR (0)

Yorum yapabilmek için üye olmalı ve giriş yapmalısınız.

Üye Olun Giriş Yapın

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

Türkiye'nin en kolay okunan haber sitesi olarak siz okuyucularımıza daima güvenilir ve objektif yayıncılık anlayışımızla hizmet vermekteyiz.
En güncel ekonomi haberleri, borsa durumu, finans, en yeni spor, sanat ve tarafsız siyaset haberlerine günlük olarak ulaşabileceğiniz geniş bir platform. Sıkılmadan okuyabileceğiniz, renkli görselleri ile, detaylı ancak bir o kadarda kısa ve öz yazılan içerikleriyle haber magazin Mgd Tv hizmetinizde.