MAGAZİN GAZETE DERGİ TV | Türkiye'nin En Kolay Okunan Haber Magazin Sitesi

22 Mayıs 2019 Çarşamba 00:50
Chrome Kullanıyorsanız:
1.Tarayıcınızın sağ üstündeki, şuna benzeyen düğmeye tıklayın:
2.Options veya Seçenekler yazan kısma tıklayın.
3.Home Page veya Ana sayfa yazan kısma sitemizin adresini yapıştırın ve kaydedin.

Firefox Kullanıyorsanız:
Sitemizin adresinin tamamını seçin ve tutup anasayfa düğmesine sürükleyin.

Anasayfa düğmesi genelde şöyle görünür:

ANASAYFA EMLAK Tarihi Şarap Yolu

Görüş ve Düşünceleriniz?

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhattapları tarafından dava açılabilmektedir.

KIRKLARELİ ÜZÜM BAĞLARI

Tarihi Şarap Yolu

Kırklareli, tarih boyunca; bağları ve şarapları ile anılmasına rağmen, bağlar zamanla azalmış ve şarapçılık yok olma noktasına gelmiş.
15 Temmuz 2013 Pazartesi 12:08

Kırklareli’nin çok az tanınan eski köyleri üzerinden, Kıyıköy’e şarap taşımak için yapılmış tarihi bir yol var. Tarihte burada üretilen rakı ve şarapların büyük küpler ve fıçılar içerisinde, manda arabalarıyla Kıyıköy’e götürülerek, buradan gemilere yüklenerek Venedik ve Marsilya’ya gönderildiği biliniyor. 

Üsküp üzerinden İğne Ada’ya, Kıyıköy’e geçen, limanlara şarapların taşındığı bu yollar eski haritalarda “Şarap Yolu” adıyla geçiyor. 

Şarap Yolu, Arcadia Bağları’nın tam karşısında yer alan Çeşmekolu Köyü’nün arkasından geçiyor. Bugün Düzlük sırtı adı ile anılan Arcadia Bağları’nın kurulu olduğu bölgenin eski haritalarda Bağlık Yakası olarak isimlendirildiği görülüyor. 

19. yüzyıl sonlarında Fransa’da filoksera isimli zararlının yayılması ile bağların % 95’i yok olmuş ve Amerikan anacına aşılı fidanlarla yeniden dikimi yapılmış. Bu yeni dikilen bağlardan verim alınana kadar yaklaşık 5 yıllık bir süreçte Fransa, Osmanlı İmparatorluğu ile yapmış olduğu Kapitülasyonlar çerçevesinde şarap ihtiyacının çoğunu Trakya ve Ege’den dökme şarap olarak karşılamış. Bu dönemde Trakya’dan Fransa’ya yılda toplam 70 milyon litre civarı şarap ihraç edildiği tahmin ediliyor. 

Bu üretim potansiyeli bugün de bölgede harekete geçmeyi bekliyor. Arcadia Bağları projesinin başlıca amacı bu uyuyan potansiyeli canlandırarak, bölge üzümleri ile üretilecek dünya standardında ürünlerin tarihte olduğu gibi tekrar buradan Dünya ülkelerine ulaşabilmesini sağlamak.

Kırklareli yakın zamana kadar bağları ve şarapları ile anılmasına rağmen, hemen hemen her köyde bulunan sayısız bağ zamanla azalmış ve yok olma noktasına gelmiş. Bağcılıkla uğraşanların sayısı her geçen gün azalarak bağ arazileri terk edilmiş. 

Kırklareli’nde Tarihi Bağcılık

  • Traklar döneminden (MÖ 2. yy) beri bu topraklarda bağcılık yapıldığı biliniyor.

  • Bağ Bozumu, Bağ ve Dere Alemleri olarak adlandırılan şenlikler Kırklareli’nde yüzyıllar öncesi yaşamış otantik halk kültürünün son yıllara yansımasıdır. 

  • Evliya Çelebi 1658 yılında Kırklareli’ne geldiğinde burada binlerce dönüm bağ ve meyvelik bulunduğunu kaydeder ve içine girildiğinde insanın kaybolduğunu bildirir.

  • Yazılı kaynaklarda Kırklareli için “Üzüm Kasabası” ya da “Bağ Şehri” anlamında “Lozengrad” isimleri kullanılmış. 

Üzüm Kasabası

  • Türkler Anadolu ve Trakya’yı yurt edinip Balkanlara gittiklerinde buralarda Bağcılık Kültürüyle, bağ ekip bunun ticaretini yapanlarla karşılaşmışlar ve bağcılığı benimsemişler. 

  • 1830’lu yıllarda Kırklareli’ni görüntüleyen bir ressam bağların yol boyunca uzadığını, asma dallarının caddelere uzandığını söyler. Bu yıllarda Kırklarelililer şarap yapıp satarlar, şırasını, hardaliyesini içerler, pekmezini, bulamasını ve pestilini yerlermiş. Şarap yapacak presleri ve fıçıları bu yıllarda edinmişler. Kırklareli’nde evlerin kilerleri ve depoların eklentilerinde 40–50 tonun üstünde şarap ya da şıra alan fıçılar bulunmuş.

  • Bugün bazı yerlerde toprak altında bulunan büyük küpler sarnıç ve depo olarak kullanıldığı gibi, şarabı yıllandırmak ve seferde su ihtiyacını karşılamak için de kullanılırmış. 

Türkiye'nin en kolay okunan haber, magazin sitesi mgdtv.com'da en güncel haberleri bulabilirsiniz.

Etiketler: Kırklareli şarap üzüm bağ şarap yolu tarih

FACEBOOK

YORUMLAR

TOPLULUK

YORUMLAR (0)

Yorum yapabilmek için üye olmalı ve giriş yapmalısınız.

Üye Olun Giriş Yapın

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

Türkiye'nin en kolay okunan haber sitesi olarak siz okuyucularımıza daima güvenilir ve objektif yayıncılık anlayışımızla hizmet vermekteyiz.
En güncel ekonomi haberleri, borsa durumu, finans, en yeni spor, sanat ve tarafsız siyaset haberlerine günlük olarak ulaşabileceğiniz geniş bir platform. Sıkılmadan okuyabileceğiniz, renkli görselleri ile, detaylı ancak bir o kadarda kısa ve öz yazılan içerikleriyle haber magazin Mgd Tv hizmetinizde.