MAGAZİN GAZETE DERGİ TV | Türkiye'nin En Kolay Okunan Haber Magazin Sitesi

21 Haziran 2021 Pazartesi 14:17
Chrome Kullanıyorsanız:
1.Tarayıcınızın sağ üstündeki, şuna benzeyen düğmeye tıklayın:
2.Options veya Seçenekler yazan kısma tıklayın.
3.Home Page veya Ana sayfa yazan kısma sitemizin adresini yapıştırın ve kaydedin.

Firefox Kullanıyorsanız:
Sitemizin adresinin tamamını seçin ve tutup anasayfa düğmesine sürükleyin.

Anasayfa düğmesi genelde şöyle görünür:

ANASAYFA SPOR DÜNYADAN FUTBOL SPOR TOTO SÜPER LİG FENERBAHÇE UEFA'dan skandal karar

Görüş ve Düşünceleriniz?

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhattapları tarafından dava açılabilmektedir.

ÇİFTE STANDART!

UEFA'dan skandal karar

UEFA Etik ve Disiplin Müfettişi Palacios, Fenerbahçe'den daha ağır durumdaki Asteras'ı müsabakalara alma kararı aldı
24 Haziran 2015 Çarşamba 14:10

UEFA Etik ve Disiplin Müfettişi Miguel Liétard Fernandez-Palacios, şike nedeniyle adli soruşturma kapsamında bulunan Asteras Tripolis'in önümüzdeki sezonda UEFA müsabakalarına dahil edilmesini önerdi. 

Fenerbahçe'ye aynı konumdayken "0 tolerans" diyerek turnuvanın dışına iten ve TFF'ye ceza iması dahil yapan UEFA, daha ağır durumdaki Asteras'ı ise koşulsuz bir şekilde Şampiyonlar Ligi'ne almakta sakınca görmedi. 

Üstelik, Asteras'ın Avrupa Ligi'ne alınmasına onay veren isimse Fenerbahçe'nin UEFA'daki soruşturmasını da yürüten Portekizli müfettiş Miguel Liétard Fernandez-Palacios...

PALACIOS ESKİ MÜVEKKİLİNİ SORUŞTURUYOR!

Yunan takımı Asteras Tripolis, Liverpool, Villarreal, Napoli ve Schalke gibi Avrupa'nın büyük kulüpleriyle birlikte grup aşamalarına doğrudan katılma hakkı kazandı. Ancak kulüp başkanı Georgios Borovilos ve aynı zamanda Yunanistan Süper Liginin başkanı olan kurul üyesi Dimitrios Bakos, Atina mahkemeleri tarafından 2011 yılında şike yapma ve bir suç çetesine dahil olma suçlarıyla yargılanıyor

Tespitlere göre:

Yunanistan Futbol Federasyonu (HFF) imzalı ve kaşeli olarak UEFA'ya gönderilen resmi bir yazıda Asteras kulübü yetkililerinin, Yunanistan'daki şike skandalına katıldıkları yönündeki suçlamayı bildirmedi.

UEFA Etik ve Disiplin Müfettişi Miguel Liétard Fernandez-Palacios, daha sonra bu konuyu öğrenmesine rağmen yine de Asteras'ın Avrupa Ligine katılmasını onayladı.

Müfettiş bu kararını, üst düzey yöneticilerinin çoğunun mahkemeler tarafından dava sonuçlanıncaya kadar tüm futbol faaliyetlerinden men edildiği Yunan Futbol Federasyonundan aldığı bilgilere dayandırıyor

Liétard Fernandez-Palacios'un önceden HFF'yi Yunan Kulübü PAOK tarafından açılan bir davada Spor Tahkim Mahkemesinde savunmuş olması nedeniyle bir muhtemel çıkar çatışması da söz konusu. Yunanistan'daki şike davasında Atina savcılarının iddianamelerinde yüzlerce sayfa telefon kaydı ve tanık ifadesi bulunuyor. 

Düzinelerce eski oyuncu, kulüp personeli, hakem, Süper Lig ve HFF yetkilisi halihazırda Atina'daki adli makamların ceza davasını en ince ayrıntısına kadar incelemesi nedeniyle davanın sonucunu bekliyorlar.

PALACIOS BU KEZ "KESİN" DELİLLER BEKLEDİ!

Diğer taraftan UEFA Kontrol, Etik ve Disiplin Kurulu gibi mahkemeler için delillerin hakimler için "yeterli tatmin edicilik" seviyesinde olması gerekmektedir, yani suçun ispatının ihtimal dengesi bakımından cezai kovuşturmalara oranla daha alçak bir çıta belirlenmektedir. Spor hukukundaki bu temel gerçeğe rağmen Liétard Fernández-Palacios, Asteras aleyhinde bir işlemde bulunmadan önce ceza mahkemelerinin "Kesin delillerinin" beklenmesini önermiştir.

Ele geçirilen raporda şu öneride bulunmaktadır: "Mevcut kovuşturmalar, Yunanistan mahkemeleri tarafından gerçekleştirilen soruşturmalar ile ilgili olarak kulüpten diğer bilgilerin alınmasını bekleyecektir."

UEFA'YA SUNULAN BELGE KOPYALA-YAPIŞTIR ÇIKTI!

Liétard Fernández-Palacios'un beyanlarında ağırlıklı olarak Asteras davasında HFF'nin Dürüstlük Yetkilisi Dimitrios Davakis tarafından aceleyle derlenmiş bir rapora atıfta bulunulmaktadır. UEFA'ya sunduklarının "Esasen resmi belgelere ve yetkili kurumlardan alınan önceki geçerli ve resmi bilgilere dayanmadığını, ancak basından derlendiğini (gazete, televizyon, internet) açıklamıştır. Fernández-Palacios'un raporunda ne oranda resmi işbirliği arayışında bulunduğu açıklanmamakta ve Atina mahkemelerinin huzuruna şu anda sunulmuş olan belgelendirilmiş asli delillere hiçbir atıfta bulunulmamaktadır.

YUNANİSTAN'DA DA TAPELER DELİL!

HFF Dürüstlük Yetkilisi Davakis, şike davasındaki davalıların şu iddiasını vurgulamaya odaklanmıştır:

"Suçlamalar sadece üçüncü şahıslar arasındaki görüşmelerin deşifrelerine dayandığı için fiilen yersizdir. "Bu görüşmelerdeki deşifrelerin eksik olduğu, seçilerek alındığı ve bu nedenle adli değerlendirme için kabul edilemez olduğunu iddia etmektedirler. Onlara göre bunlar genel dostça görüşmelerden ihtiyari olarak seçilmiş alıntılardır ve çoğu durumda bir diyalog halinde bile değil sadece özel olarak verilmişlerdir; aynı zamanda bunlarda tüm tartışmaların sunulmamasından da yakınılmaktadır."

MAHKEMELER CEZA KESİYOR, HFF AKLIYOR!

Davakis ayrıca UEFA'ya şunu söylemiştir: "Her halükarda disiplin işleminin yukarıda belirtilen üç maçtan ikisi için Asteras Tripolis ve Borovilos'a karşı başlatıldığına ve yetkili Yunan Futbol Federasyon Komitesinin bu takımları bu suçlamalardan akladığına dikkat edilmelidir."

Ancak bu yargının kendisinin doğruluğu şüphelidir. Pek çok eski üst düzey HFF disiplin komitesi yetkilisinin Atina mahkemeleri tarafından şike çetesi davasında cezai dava görülünceye kadar futbola herhangi bir şekilde dahil olmalarının yasaklandığını anlamaktadır.

Bu kişiler arasında HFF Temyiz Komitesinin eski bir üyesi, HFF Tahkim Mahkemesinin eski bir üyesi ve HFF'nin eski hukuk danışmanı olan ve Yunanistan'dan ayrılması ve futbola herhangi bir şekilde dahil olması yasaklanarak ayrıca 50.000 € cezaya çarptırılmış olan Theodore Kouridis yer almaktadır.

PALACIOS'UN "VURUCU" CÜMLESİ: "BENZER DAVALARLA AYNI"

Nitekim bunun, şike yaptığı iddia edilenleri müsabakalarına kabul etme istediğini gösteren sadece tek bir münferit olay olmadığı anlaşılmaktadır. Liétard Fernández-Palacios, sözünü ettiği diğer davaların neler olduğunu açıklamamakla birlikte kararının "UEFA disiplin kurullarının benzer davalardaki son zamanlardaki teamülü" ile tutarlı olduğunu açıklamaktadır.

BOMBALAMA, YOLSUZLUK, ŞİKE, ÖRGÜTLÜ SUÇ!..

Açık olan, Liétard Fernández-Palacios'un yargısının başta Şampiyonlar Ligi grup elemelerine kalan Olympiacos dahil olmak üzere Yunanistan'daki şike davasında diğer kulüpler için bir emsal teşkil edeceğidir. Ceza davasındaki davalılar listesinin başında Olympiacos'un ana ortağı Evangelos 'Vangelis' Marinakis yer almaktadır.

Marinakis suç örgütüne dahil olmak ve örgütü yönetmekten, şike amacıyla zorlama ve rüşvet verilmesini teşvik etmekten, yolsuzluktan ve insan hayatını tehlikeye atan bir bombalamayı teşvik etmekten suçlanıyor. Bu hafta savunmasını sunmasını bekleniyor.

OĞUL UEFA'DA, BABA OLYMPIACOS'TA

UEFA'nın genel sekreter vekili Theodore Theodoridis, 1997 yılından 2008 yılına kadar UEFA'nın ulusal federasyonu direktörlüğüne gelinceye kadar HFF'nin kurul üyeliğini sürdürmüştür. Babası Savvas Theodoridis, Olympiacos yönetim kurulu başkan yardımcısıdır.

UEFA'NIN TEPESİNDE ENTRİKALAR ZİNCİRİ!

UEFA'nın en üst seviyesindeki entrikalı ilişkiler yumağının başka bir parçası olarak, Liétard Fernández-Palacios, Gorka Villar'a ait olan Sport Advisers adlı bir hukuk firmasında çalışmaktadır. Gorka Villar'ın babası Angel María Villar Llona, UEFA'nın başkan yardımcısı ve FIFA icra komitesi üyesidir. Liétard Fernandez-Palacios'un raporu 11 Haziran tarihinde UEFA Kontrol, Etik ve Disiplin Kuruluna sunulmuştur ve aynı gün, kurul başkanı Thomas Partl bunu UEFA Temyiz Kurulu Başkanı Pedro Tomás'a yönlendirmiştir. Nihai karar beklenmektedir.

UEFA, kulüplerin kabul kriterleri hakkındaki genel beyanının şu şekilde olduğunu ifade etmiştir: "Her bir dava, ilgili UEFA disiplin kurulları tarafından incelenir ve bir karara varıldığında bu karar açıklanır. Şu aşamada inceleme altındaki kulüplerin adlarını açıklayamıyoruz."

Türkiye'nin en kolay okunan haber, magazin sitesi mgdtv.com'da en güncel haberleri bulabilirsiniz.

Etiketler: UEFA Fenerbahçe Asteras Tripolis mgd haber güncel m041028

FACEBOOK

YORUMLAR

TOPLULUK

YORUMLAR (0)

Yorum yapabilmek için üye olmalı ve giriş yapmalısınız.

Üye Olun Giriş Yapın

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

Türkiye'nin en kolay okunan haber sitesi olarak siz okuyucularımıza daima güvenilir ve objektif yayıncılık anlayışımızla hizmet vermekteyiz.
En güncel ekonomi haberleri, borsa durumu, finans, en yeni spor, sanat ve tarafsız siyaset haberlerine günlük olarak ulaşabileceğiniz geniş bir platform. Sıkılmadan okuyabileceğiniz, renkli görselleri ile, detaylı ancak bir o kadarda kısa ve öz yazılan içerikleriyle haber magazin Mgd Tv hizmetinizde.