MAGAZİN GAZETE DERGİ TV | Türkiye'nin En Kolay Okunan Haber Magazin Sitesi

19 Haziran 2021 Cumartesi 14:36
Chrome Kullanıyorsanız:
1.Tarayıcınızın sağ üstündeki, şuna benzeyen düğmeye tıklayın:
2.Options veya Seçenekler yazan kısma tıklayın.
3.Home Page veya Ana sayfa yazan kısma sitemizin adresini yapıştırın ve kaydedin.

Firefox Kullanıyorsanız:
Sitemizin adresinin tamamını seçin ve tutup anasayfa düğmesine sürükleyin.

Anasayfa düğmesi genelde şöyle görünür:

ANASAYFA GÜNDEM GÜNCEL YABANCI OTOMOBİL Sahibinden.com suç mu işliyor?

Görüş ve Düşünceleriniz?

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhattapları tarafından dava açılabilmektedir.

VERGİ KAÇIRANA AĞIR CEZA!

Sahibinden.com suç mu işliyor?

Sahibinden.com adlı internet sitesinde yer alan Gürcistan ve Bulgaristan plakalı araçların ucuza satışı yasal mı?
24 Ağustos 2016 Çarşamba 00:49

Sahibinden.com adlı internet sitesinde yer alan Gürcistan ve Bulgaristan plakalı araçların ucuza satışı yasal mı?Sahibinden.com adlı araç alım satım internet sitesinin başı çektiği ve bir çok araç alım satım sitelerinde yayınları bolca yer alan ilanlar son günlerde vatandaşlarımızın kafasını karıştırıyor.

Gürcistan ve Bulgaristan'ın başı çektiği yabancı plakalı araçların ucuza satışı yapılan araçların alımı da satımı da yasa dışı bu nedenle lütfen fiyatını ucuz olarak gördüğünüz bu araçlardan uzak durun... 

GÜRCİSTAN, BULGARİSTAN PLAKALI ARAÇ KULLANMAK YASAL MI?

Gürcistan, Bulgaristan’dan araba getirilebilir mi? Gürcistan’dan araba alıp Türkiye’de kullanmak, Bulgaristan’dan araba alıp Türkiye’de kullanmak, Çifte vatandaş olup Türkiye’ye araba getirmek vb. sorularınıza bu haberimizde yanıt bulabilirsiniz.

Değerli okurlarımız bu yazımızı tarafımıza gelen bir kaç mail nedeniyle yazmak durumunda kaldık. Gelen maillerde Gürcistan, Bulgaristan vb. ülkelerden gelen araçların artık kullanılamayacağı yönünde TASİŞ’in (Tasfiye İşleri Döner Sermaye Genel Müdürlüğü) bazı girişimlerde bulunduğuydu. Bu sebeple bu konuyu sizin için araştırmak üzere konunun asıl muhatabı TASİŞ’e sorduk. Gürcistan, Bulgaristan ve diğer ülkelerden araç alacak kişilerin bu yazıyı dikkatle okumasını öneriyoruz.

SORU: Gürcistan, Bulgaristan vb. ülkelerden araba getirmek serbest midir? 

TASİŞ: Gürcistan, Bulgaristan vb ülkelerden Türk vatandaşına 2. el araç satışı söz konusu değildir. Yasadışı yollardan oturma izni çıkartılıp bu şekilde araç alanlar mevcut fakat buda vergi kaçakçılığına giren bir suçtur. Bu ülkelerden araç satışı yapanlar yani ticaret yapanlar hakkında direk olarak suç duyurusunda bulunulması gerekmektedir veya ihbar edilmelidir. Yabancı plakalı bir araca maximum 6 aylık vize verilmektedir 6 ay sonra ülkeyi terketmek zorundadır tekrar girişi için 6 ay yurtdışında kalmalıdır. Bu işi yapanlar ise 6 ay sonra yurtdışında aracı başkasının üzerine satış gösterip birkaç gün sonra tekrar sahibine satışı yaparak aynı aracı getirmektedirler. Fakat bu işlemde başlı başına bir suçtur. Vatandaşlar ALO 155 ihbar Hattı’na veya bulunduğunuz bölgedeki gümrük müdürlüğü telefonlarını arayarak ihbarda bulunabilirler.

SORU: Vekalet ile araç kullanımını yapılabilir mi?

TASİŞ: Hayır vekaletle de araç kullanmakta yasak. Herhangi bir vekalet ile araç kullanamıyorsunuz. İhbarlar son zamanlarda tarafımıza yavaş yavaş yapılmakta. Yoğunluk olursa Emniyet Birimleriyle bu konu hakkında harekete geçeceğiz.

SORU: Bu konu hakkında bir yasa mevcut mudur ?

TASİŞ: Yasalar tabi ki mevcut. Öncelikle şunu belirtmek isteriz. Yabancı plakaları araçların Türkiye’de yasal olmayan yollarla getirilmesi – kullanılması ile ilgili ihbar şikayetlerinizi aşağıdaki gümrük telefon – mail adreslerine iletebilirsiniz.

Özellikle Gürcistan ve Bulgaristan üzerinden araç getiren-kullanan ve bunlara yardım edenler TC Gümrük Müdürlüğü mevzuat kurallarını ihlalen suç işlemektedirler. Yasal olmayan yollarla yabancı ülkede oturma-çalışma izni alan, almaya yardımcı olanlar http://www.gtb.gov.tr/iletisim/bolge-mudurlukleri-iletisim ihbar telefon – mail adreslerine iletebilirsiniz. 

Yabancı plaka araç kullanma ve yabancı uyruklu kişilerin Türkiye’de araç kullanması ile ilgili T.C. Gümrük Kanunu yazısı 8 ve 15. madde (ilgilenenler baştan aşağı okuyabilir) http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2010/01/20100123-3.htm


YABANCI PLAKALI ARAÇLARIN TÜRKİYE'DE KALIŞ SÜRESİ 24 AY OLDU!

Yurtdışından getirilen kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarının, Türkiye’deki kalış süresi 6 aydan 24 aya çıkarıldı. Süre uzatımına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe girdi.

4458 Sayılı Gümrük Kanununun Uygulanmasına Dair Bakanlar Kurulu Kararında değişiklik yapılmasına ilişkin karar, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, Türkiye Gümrük Bölgesine getirilen kişisel kullanıma mahsus kara taşıtları 24 ay, binek ve yük hayvanları ile bu hayvanların çektikleri taşıtlar da altı ay süre ile kullanılabilecek.

Bu sayede herhangi bir yabancı ülkede ikamet eden gurbetçiler, Türkiye’ye getirdikleri arabaları, kendileri uçakla ya da bir başka taşıtla geri dönseler bile, 2 yıla kadar Türkiye’de tutabilecekler.

YABANCI PLAKA ARAÇLARI TÜRKIYE’DE KULLANMA YETKİSİ

Yabancı plakalı araçları kimlerin kullanabileceği konusunda 4458 sayılı Gümrük Kanununun 238 ve duruma göre 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 3/9’uncu maddesi ve ilgili yönetmelikler açıklama getirmiştir. Buna göre;

  • Yabancı plakalı araçları Türkiye’de yalnızca araç sahibi, ikamet yeri Türkiye Gümrük Bölgesi dışında bulunan araç sahibinin eşi, anne babası veya çocukları kullanabilir.

  • Bunun dışında ancak, yolculuk süresince araç sahibinin de taşıtta bulunması kaydıyla başkaları tarafından kullanılmasına izin verilir.

  • Bu araçların sahipleri vekaletname vererek taşıtlarını başkasının kullanımına bırakamazlar.

  • Geçici ithaline izin verilen kişisel ve ticari kullanıma mahsus kara taşıtlarının; getiriliş amacı dışında kullanılması, bir başkasına kiralanması, ödünç verilmesi, başka bir şahsa izinsiz devredilmesi, satılması, hak sahibi olmayan kişilerce kullanılması, taşıtla birlikte giren ve belgelerinde kayıtlı olan parçalarının izinsiz olarak değiştirilmesi, kişisel kullanıma mahsus kara taşıtları için yurtta kalma süreleri içerisinde yurtdışına çıkarılmaması veya herhangi bir gümrük idaresine teslim edilmemesi hâlinde, 4458 sayılı Gümrük Kanununun 238 inci maddesine göre gümrük vergilerinin ¼ oranında para cezası verilir ve geçici ithal izni iptal edilerek taşıt gümrük idaresince teslim alınır (5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu hükümleri saklıdır).

Haberimizden de anlaşılacağı üzere Gürcistan, Bulgaristan vb. ülkelerden getirilen araçların Türk vatandaşlarına satılması alınması ve getirilmesi yasal değildir.

Sahibinden.com gibi sitelerde dolandırıcılığa ve vergi kaçakçılığına olanak sağlayan araç alım satım ilanlarını ALO 136 Gümrük Muhafaza İhbar Hattını arayarak bu tarz araba ilanlarını ve satışı yapanların ilgili telefon numaralarını ihbar edebilirsiniz.

Tabi öncelikle Türkiye'nin en önde gelen araç satış internet sitesi sahibinden.com adlı sitenin yetkililerinin bu haberimizi ciddiye almasını ve bu yasa dışı duruma olanak sağlayan ilanları internet sitesinden acil olarak kaldırmasını umuyoruz.

Sahibinden.com gibi sitelerde dolandırıcılığa ve vergi kaçakçılığına olanak sağlayan araç alım satım ilanlarınını veren insanların masum vatandaşlarımızı dolandırmasına engel olacak olan ilk kuruluş sahibinden.com internet sitesidir...

Son olarak bilinçli vatandaşlarımızın ALO 155 polis ihbar hattını arayarak sahibinde.com gibi araç satışı yapan internet sitelerinde gördükleri yanıltıcı ve yasa dışı araç alım satım ilanları ve satıcıları için polis ihbar hattını acil olarak telefonla rayarak bildirmelerini MGD HABER olarak rica ediyoruz.

Türkiye'nin en kolay okunan haber, magazin sitesi mgdtv.com'da en güncel haberleri bulabilirsiniz.

Etiketler: sahibinden sahibinden.com Gürcistan Bulgaristan Türkiye yabancı plakalı araç kaçakçılık vergi vergi kaçakçılığı yasadışı Bulgaristan araba almak Bulgaristan araba getirmek Bulgaristan'dan araba almak nasıl olur Bulgaristan'dan araba getirmek suç Gürcistan araba almak Gürcistan oto almak yasal mı Gürcistan'dan araba almak nasıl olur Gürcistan'dan araba getirmek Gürcistan'dan araba getirmek suç TASİŞ Tasfiye İşleri Döner Sermaye Genel Müdürlüğü Gürcistan-Bulgaristan-araba-getirmek Gümrük Muhafaza ihbar ucuz araba 4458 Sayılı Gümrük Kanunu 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu T.C. Gümrük Kanunu TC Gümrük Müdürlüğü Çifte vatandaş ALO 155 polis ihbar araç alım alım satım mgd haber güncel m041028

FACEBOOK

YORUMLAR

TOPLULUK

YORUMLAR (0)

Yorum yapabilmek için üye olmalı ve giriş yapmalısınız.

Üye Olun Giriş Yapın

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

Türkiye'nin en kolay okunan haber sitesi olarak siz okuyucularımıza daima güvenilir ve objektif yayıncılık anlayışımızla hizmet vermekteyiz.
En güncel ekonomi haberleri, borsa durumu, finans, en yeni spor, sanat ve tarafsız siyaset haberlerine günlük olarak ulaşabileceğiniz geniş bir platform. Sıkılmadan okuyabileceğiniz, renkli görselleri ile, detaylı ancak bir o kadarda kısa ve öz yazılan içerikleriyle haber magazin Mgd Tv hizmetinizde.