MAGAZİN GAZETE DERGİ TV | Türkiye'nin En Kolay Okunan Haber Magazin Sitesi

05 Haziran 2020 Cuma 00:31
Chrome Kullanıyorsanız:
1.Tarayıcınızın sağ üstündeki, şuna benzeyen düğmeye tıklayın:
2.Options veya Seçenekler yazan kısma tıklayın.
3.Home Page veya Ana sayfa yazan kısma sitemizin adresini yapıştırın ve kaydedin.

Firefox Kullanıyorsanız:
Sitemizin adresinin tamamını seçin ve tutup anasayfa düğmesine sürükleyin.

Anasayfa düğmesi genelde şöyle görünür:

SON DAKİKA!
ANASAYFA YAŞAM KÜLTÜR SANAT Dünya, Tiyatrolar Günü'nü kutluyor

Görüş ve Düşünceleriniz?

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhattapları tarafından dava açılabilmektedir.

OYUNLAR ÜCRETSİZ!

Dünya, Tiyatrolar Günü'nü kutluyor

Uluslararası Tiyatrolar Birliği tarafından 1961’de ilan edilen Dünya Tiyatro Günü bugün kutlanıyor.
27 Mart 2015 Cuma 12:25

Uluslararası Tiyatrolar Birliği (International Theatre Institute) tarafından 1961’de ilan edilen Dünya Tiyatro Günü bugün kutlanıyor.

Uluslararası Tiyatrolar Birliği (International Theatre Institute) tarafından 1961’de ilan edilen Dünya Tiyatro Günü bugün kutlanıyor. Her yıl 27 Mart günü ITI merkezleri ve dünya çapında tiyatro grupları tarafından kutlanan tiyatronun bu özel günü için Türkiye’deki tiyatro grupları da günler öncesinden başladı hazırlıklara. 

Devlet tiyatrolarının tüm oyunlarını ücretsiz olarak seyirciyle buluşturacağı bugün, Şehir tiyatroları da 100. yıl kapsamında “şehrin tiyatrosunu” konuşacağı bir seminer düzenleyecek. Özel tiyatrolar ise sahnelerinde programlarına devam ederek Dünya Tiyatrolar Günü’nü kutlayacak. 

Dünya Tiyatrolar Günü’nde sahnelerden bir seçki sizler için derledik;

ŞEHİR TİYATROLARI DÜNYA TİYATRO GÜNÜ’NÜ KUTLUYOR 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü iki günlük seminer programı ile kutluyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü, “Türkiye Tiyatrosu ve Darülbedayi” isimli seminer programı ile kutlayacak.  Şehir Tiyatrolarının 100. yıl etkinlikleri kapsamında organize edilen seminer 28 ve 29 Mart’ta, SALT Galata’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek.

Üç ana başlık altında, tiyatro ve sinemanın Darülbedayi öncesi ve sonrasında Türkiye’deki varoluş ve kurumsallaşma serüvenine odaklanan seminer, Darülbedayi’nin kurulduğu döneme ve Avrupa tiyatrosu ve Avrupa sineması ile kurulan ilişkiler üzerinden gelişen sanatsal estetiğe yoğunlaşacak.

Etkinlik kapsamında 28 Mart’ta “Avantgarde ile Türk Tiyatrosunun Yolculuğu” ve “Türkiye’de Oyunculuk ve Reji Geleneği”, 29 Mart’ta ise “Venedik’ten İstanbul’a Türkiye Tiyatrosu’nu Yaratanlar”, “Musahipzade’yi Yüz Yıl Önceden Müjdeleyenler”, “Türkiye Ermenileri Sahnesi’, “Türkiye Sinemasında İlkler ve Tiyatroyla İlişkisi”, “Sinemada Muhsin Ertuğrul Öncesi Dönem” ve “Sinemada Muhsin Ertuğrul Dönemi” başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.

DÜNYA TİYATRO GÜNÜ’NDE DEVLET TİYATROLARI ÜCRETSİZ

Devlet Tiyatroları 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü yurt genelindeki sahnelerinde, ücretsiz temsillerle kutlayacak…

Dünya Tiyatro Günü nedeniyle 27 Mart Cuma günü Devlet Tiyatroları (DT) sahnelerinde 29 farklı oyun ücretsiz olarak seyirci karşısında olacak. DT’nin 12 bölgesindeki 23 sahnesinde ve Gaziantep, Malatya, Çorum, Zonguldak, Denizli ve Ordu turne sahnelerinde ücretsiz temsilleri izleyebilecek. 


Bursa 2. Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali kapsamında 27 Mart Cuma günü sahnelenecek Makedonya-Üsküp Türk Tiyatrosu yapımı ‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’ adlı oyun da ücretsiz olacak. Öte yandan Adana Devlet Tiyatrosu ve Sabancı Vakfı iş birliğiyle düzenlenen Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali’nin 17’ncisi de 27 Mart Cuma günü başlayacak. Festival İstanbul DT yapımı ‘Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş’ adlı oyunla açılacak ve Dünya Tiyatrolar Günü kapsamında ücretsiz sahnelenecek. Festival kapsamında bu yıl Türkiye ‘den 16, yurt dışından sekiz topluluk 24 oyun sahneleyecek.

Ankara Devlet Tiyatrosu ‘Hedda Gabler’i Büyük Tiyatro Sahnesinde, ‘Sarı Naciye’yi Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde, ‘Neşe, Dert, Aşk’ı Küçük Tiyatro’da, ‘Ramiz İle Jülide’yi Şinasi Sahnesi’nde, ‘Aklımdaki Kadınlar’ı Altındağ Tiyatro Sahnesi’nde, ‘Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye’yi Stüdyo Sahne’de, ‘Nehir’i ise Oda Tiyatrosunda tiyatroseverlerle buluşturacak.

İstanbul Devlet Tiyatrosu ‘Çöl Fırtınaları’nı Cevahir Salon 1’de, ‘Profesyonel’i Cevahir Salon 2’de, Adana Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Bir İnsan, Bir Ağaç, Bir Köpek’i Üsküdar Stüdyo Sahne’de, ‘Kontrabas’ı Küçük Sahne’de, ‘Ellerimin Arasındaki Hayat’ı Küçükçekmece Devlet Tiyatrosu Sahnesinde, ‘Cimri’yi Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezinde, ‘Sevgili Hayat’ı Bahçelievler Belediyesi Nurettin Topçu Sahnesinde ve ‘Nice Yıllara’yı Çorum’da sahneleyecek.

İzmir Devlet Tiyatrosu ‘Kadın Sığınağı’nı Konak Sahnesinde, ‘Akıl Defteri’ni de Zonguldak’ta tiyatroseverlerle buluşturacak.

Bursa Devlet Tiyatrosu Makedonya-Üsküp Türk Tiyatrosu yapımı ‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’ adlı oyunu Ahmet Vefik Paşa Sahnesinde seyirciyle buluşturacak.

Adana Devlet Tiyatrosu, İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş’i Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Sahnesinde sunacak.

Trabzon Devlet Tiyatrosu ‘Salaklar Sofrası’yla Atapark Haluk Ongan Sahnesinde temsil verecek.
Diyarbakır Devlet Tiyatrosu ‘Murtaza’ adlı oyunla Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi Orhan Asena Sahnesinde seyirciyi selamlayacak.

Antalya Devlet Tiyatrosu ‘Vahşi Batı’yı Haşim İşcan Kültür Merkezi Küçük Sahne’de, ‘Fare’yi de Ordu da görücüye çıkaracak.

Erzurum Devlet Tiyatrosu ‘Çıkmaz Sokak Çocukları’nı Erzurum Devlet Tiyatrosu Sahnesinde, ‘Anlatılan Senin Hikayendir’i de Denizli’de sahneleyecek.

Konya Devlet Tiyatrosu ‘Tarla Kuşuydu Jüliet’i Konya Devlet Tiyatrosu Sahnesinde, ‘Misafir’i de Malatya’da seyirciyle buluşturacak.

Sivas Devlet Tiyatrosu ‘Gülünç Kibarlar’ı Gaziantep’te tiyatroseverlerin karşısına çıkaracak.

Van Devlet Tiyatrosu ‘İki Kalas Bir Heves’i Van Devlet Tiyatrosu Sahnesinde sanatseverlerle buluşturacak. 

ÜCRETSİZ TİYATRO OYUNU GÖSTERİMLERİ

Beşiktaş Belediyesi, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’ne özel, 3 Nisan’a kadar sürecek olan “Ücretsiz Tiyatro Oyunu Gösterimleri” düzenliyor... Bu oyunlardan biri Olağan Masallar Tiyatrosu ve KarArt Kültür Sanat’ın ortak yapımı “Mavi”, diğeri ise Kozmoz Alfabeler Kumpanyası’nın “Son Bir Buçuk” oyunu. Aykut Göker’in yazıp yönettiği Mavi, , ikinci sezonunda yenilenmiş rejisiyle perdelerini açmaya devam ediyor... Bir hasta ve psikiyatr arasında geçen Mavi’yi izlemeye gelenler, kendilerini esrarengiz bir olayın tam ortasında buluyor.  

Doktorunun hayatını fazlasıyla yakından takip eden bir hasta, sınırları ne kadar aşabilir? Peki ya doktor, hayatının üzerindeki bu gizemli bakışlara ne kadar katlanabilecektir? Seyirciler, bu iki karakterin esrarengiz hikayesini izlerken, bir yandan da bu gizemlerle dolu olayı çözmeye çalışıyor...  

Psikolojik gerilim türündeki Mavi, seyircisine bu esrarengiz olayı çözmesi için rejisi, kostümleri ve sahne tasarımıyla ipuçları veriyor. Sahnelerde eşine sık rastlanmayan bu gizemli hikayede, birçok dizi, reklam filmi ve tiyatro oyununda rol almış olan Can Yaman ve Şahin Sancak başrolleri paylaşıyor. Mavi, 3 Nisan’da Levent Kültür Merkezinde izlenebilir.

KOZMOZ ALFABELER KUMPANYASI    

Oktay Şenol’un yazıp yönettiği Son Bir Buçuk ise 31 Mart’ta sahnelenecek.  Evlilik hazırlıkları yapan Tugay, nereden ve ne zaman geldiğini bilmediği bir adamı evinde buluncaya dek sıradan bir güne uyandığını sanmaktadır.  

Bu davetsiz misafir ile tüm planları altüst olurken, kendini bir anda başka bir kaderin oyuncusu olarak bulacaktır. Kardeşlerinin ellerinden tutmak istemeyenlerin evrenlerin elinden tutamayacağı dönemde, “Birleşim ve Bütünlük” bilincine ulaşabilecekler için eşsiz bir fars. Oyunun kadrosunu Ayşe Çağla Şenyuva Çamlıoğlu, Gaye Gürsel, Murat Bavli, (Konuk Oyuncu) ve Ömer Armağan Çamlıoğlu oluşturuyor. 

KADIKÖY’DE HAVA, SU VE TİYATRO BEDAVA

27 Mart Dünya Tiyatro Günü dünyanın birçok yerinde farklı etkinliklerle kutlanıyor. Kadıköy Tiyatroları Platformu bu güne özel 6 farklı oyununu seyircisiyle ücretsiz olarak buluşturuyor.

Kadıköy Tiyatroları Platformu, dünya çapında tiyatro grupları tarafından kutlanan 27 Mart Dünya Tiyatro Günü kapsamında temsil edeceği altı farklı oyunu ücretsiz olarak sahneleyecek. Biletler, rezervasyon sistemiyle gişelerden temin edilebilecek.

Kutlama kapsamında ücretsiz olarak izlenebilecek oyunlar;

Tiyatro Ak’la Kara - Kelebekler Özgürdür - 27 Mart 20.30 

Tiyatro Açıkça - Musakka - 27 Mart 20.30 (Öykü Sahne)

Bizim Tiyatro - Eski ve Yeni Tüfekler - 27 Mart 20.30 (Barış Manço Kültür Merkezi)

Enis Fosforoğlu Tiyatrosu - İkinci Baskı - 27 Mart 20.30 (Halis Kurtça Kültür Merkezi)

İstanbul Kumpanyası - Ayyar Hamza - 24 Mart 20.30 (Halis Kurtça Kültür Merkezi)

Kabare Dev Aynası – Vatan Kurtaran Şaban – 28 Mart 15.30 (Barış Manço Kültür Merkezi)

Tiyatrolara ulaşmak için adres; www.kadikoytiyatrolari.com

SANSAR, PİÇ VE GAZİ…

Market bugün Dünya Tiyatrolar Günü’ne özel olarak ücretsiz SAKM’de sahnelenecek. 

Sansar, Piç ve Gazi…İzledikleri bir filmden etkilenerek hiç tanımadıkları dokuz insanı soğukkanlılıkla öldüren üç katil. Bir benzin istasyonunun marketinde başlayan tuhaf bir hesaplaşma ve sorgu… Nedensiz şiddet olur mu ya da katillik insanın doğasında var olan, doğuştan gelen bir güdü mü? Yoksa katil, hiçbir zaman katile benzemez mi?

Gökhan Erarslan’ın yazıp yönettiği oyunda Burç Kümbetlioğlu, Teoman Mermutlu, Muzaffer Ercan, Cem Hamzaoğulları, Tolga Çolak, Dorukhan Kenger, Kemal Ağar, Gürcan Yavuz, Şirin Gürbüz, Ezgi Erarslan, Kamer Karabektaş, Dilara Yıldırım, Yeliz Bozkurt Üstündağ, Emre Avşar, Ünal Hakverdi, İffet Kendirli ve Gül Gülsün Yıldız yer alıyor. 

Sekizincikat Tiyatro’da 27 Mart haftası dolayısı ile “Ne istersen öde” kampanyası olacak. Kumbaracı50’de ise yine bu güne özel indirimler uygulanacak. 

UÇURTMANIN KUYRUĞU... 

İzmir Sahne Tozu Tiyatrosu Haldun Dormen Sahnesinde. Savaş Dinçel’in kaleme aldığı “Uçurtmanın Kuyruğu”, bugün Dünya Tiyatrolar Günü’ne özel ücretsiz sergilenecek oyunlar arasında.  Çocukluğundan beri disiplinle yetiştirilmiş ve disiplini saplantıya dönüşmüş bir adam intihar etmeye karar verir. Veda mektubunu bitirdiğinde kapı çalar. Karşısında hiç tanımadığı başka bir adam vardır ve bu bilinmeyen misafir, adam hakkında pek çok şey bilmektedir. Misafiriyle konuşurken adam iç hesaplaşmasını da yapar.

Türkiye'nin en kolay okunan haber, magazin sitesi mgdtv.com'da en güncel haberleri bulabilirsiniz.

Etiketler: Şehir Tiyatroları Dünya Tiyatro Günü mgd haber güncel m041028
İLGİLİ HABERLER

"KULİSTEN ŞARKILAR"

Tiyatroculardan konser

Alternatif tiyatro oyuncuları, tiyatro sezonuna 10 Haziran'da "Kulisten Şarkılar" konseriyle veda etmeye hazırlanıyor. devamı...

BİR TİYATRO DAHA...

Tiyatro sahnesi çamaşırhane oluyor

2010 yılında Elmadağ'da eski bir oto-yıkamadan dönüştürülen Mekan Artı sahnesi, kapatılarak çamaşırhaneye çeviriliyor. devamı...

TİYATRO BEREKETİ

Şehir tiyatrolarında 15 yeni oyun

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları 2015’in üçüncü haftasında 15 oyunla seyirci karşısına çıkıyor. devamı...

TİYATRO SEVERLERE MÜJDE

Şehir tiyatrolarında 14 yeni oyun

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları 2015’in ikinci haftasında 14 oyunla seyirci karşısına çıkıyor. devamı...

ÇOCUKLARA MÜJDE!

Şehir tiyatrolarından yeni oyun

100. yılını kutlayan İBB Şehir Tiyatroları, 'Bir Gün Ayakkabımın Teki' adlı çocuk oyununu seyirciyle buluşturuyor. devamı...

FACEBOOK

YORUMLAR

TOPLULUK

YORUMLAR (0)

Yorum yapabilmek için üye olmalı ve giriş yapmalısınız.

Üye Olun Giriş Yapın

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

Türkiye'nin en kolay okunan haber sitesi olarak siz okuyucularımıza daima güvenilir ve objektif yayıncılık anlayışımızla hizmet vermekteyiz.
En güncel ekonomi haberleri, borsa durumu, finans, en yeni spor, sanat ve tarafsız siyaset haberlerine günlük olarak ulaşabileceğiniz geniş bir platform. Sıkılmadan okuyabileceğiniz, renkli görselleri ile, detaylı ancak bir o kadarda kısa ve öz yazılan içerikleriyle haber magazin Mgd Tv hizmetinizde.